Szeged - Hat évvel a koldusrendelet bevezetése után sem sikerült kitiltani Szeged belvárosából a kéregetőket. Ma is lépten-nyomon felbukkannak a koldulók, bár a sétálóutcát már elkerülik.
– Én nem koldulok, jósolok – szólított meg a Tisza Lajos körút klinikai oldalán ücsörgő asszony. – Aki jön, jön, aki nem, nem. Szegeden az emberek jó szívvel adnak aprót, ha tudnak. De sajnos szegények az emberek itt is – mondja a hétgyermekes anya. Nem zaklat senkit, őt se bántották még. Évek óta ezen a környéken próbál egy kis pénzhez jutni: az apróért cserébe a jövőről jósol. Ha végez az alamizsnagyűjtéssel, oda megy aludni, ahova épp beengedik ismerősei.
Koldulás miatt idén eddig 1093 feljelentés érkezett a szegedi városházára. 993 alkalommal zaklató módon, 100 esetben némán követtek el a szabálysértést. 15–20 kéregető járja állandóan Szegedet, de alkalmi koldusokba is botlik az ember. Naponta kétszer-háromszor is megbüntetnek egy-egy alamizsnáért esdeklőt. Mert miután az egyik járőr lefülelte, néhány óra múlva újra „munkába" kezd – tudtuk meg Czobor Anitától, a szegedi önkormányzat szabálysértési csoportjának vezetőjétől.
25–30 ezer forint a bírság Országosan érvényes a törvény, amely szerint tilos a zaklató koldulás. Szegeden létezik a néma koldulás, amikor csak kinyújtott tenyerükkel jelzik a rászorulók, hogy pénzre lenne szükségük. A járókelők ilyenkor szabadon dönthetnek, megállnak-e pénzt dobni a kalapba. Ha a kéregető tilos övezetben fogadja az alamizsnát, 25 ezer forintig büntethetik. A zaklató kéregetők, akik megállítják, illetve irányváltoztatásra kényszerítik a járókelőket, 30 ezer forint bírságra számíthatnak. Ám a bírságot behajtani szinte lehetetlen a többnyire hajléktalan és jövedelem nélküli koldulóktól. Ráadásul Szegeden nincs mód arra sem, hogy közérdekű munkával törlesszék a büntetést. |
< Előző | Következő > |
---|
RANDOM MEDIA | ||